A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Izrael - Průvodce

Vše podstatné, co byste měli vědět, než se do země vydáte. Víza, jazyky, zdravotní péče, otevírací doba, čas, telefonní předvolba, elektřina.

Víza

Od roku 1996 je mezi státem Izrael a Českou republikou zaveden bezvízový styk pro turistické cesty, které nepřesáhnou dobu 90 dní.

Je potřeba mít pas platný alespoň šest měsíců a relevantní finanční prostředky. Při příletu do Izraele dostanete registrační kartu, kterou je třeba vyplnit před vstupem do země. Pasová kontrola je po příletu nebo při prvním příjezdu do Izraele velmi přísná a důkladná.

Izrael není členem EU a i když existují vzájemné dohody mezi oběma zeměmi, pracovat v Izraeli je stále ilegální. Pokud chcete v Izraeli pracovat, je potřeba zařídit si pracovní vízum. Pokud budete přistiženi nelegálně pracovat, nastanou postihy, včetně vyhoštění ze země. Pracovní vízum se vyřizuje před odletem do země. Povolení je třeba vyřídit i pro práci v kibucech .

Nejčastější dopravou do Izraele je letadlo, pokud nepojedete z některého sousedního státu (např. ze Sinaje) autobusem. Na letišti se připravte na delší pohovor, který se bude týkat hlavně toho, zda jste si sami balili zavazadlo, zda máte nějaké vazby k Izraeli či nějakému arabskému státu (zvláště pokud máte v pase razítko nějakého arabského státu, budete tázáni na pobyt v této zemi). Máte-li v pase razítko z Izraele, můžete mít problém se vstupem do některých islámských států. Sousedního Jordánska a Egypta se to netýká, tak můžete vycestovat bez problémů. V případě ostatních zemi se to řeší tím, že máte pasy dva, což je vzhledem k našemu právu legální.

Jazyky

V Izraeli se bez problému domluvíte anglicky (učí se ji ve školách). Oficiálními jazyky jsou:
- hebrejština
- arabština Díky velkým vlnám přistěhovalců se dohovoříte také jinými jazyky a to hlavně rusky (především v obchodech), také německy a hlavně v Tel-Avivu je i spousta Čechů, Slováků, Poláků a Maďarů. Menu v restauracích, cedule a tabule jsou obvykle v hebrejštině, arabštině a angličtině. Business jazykem je v Izraeli angličtina.

Pár základních pojmů v hebrejštině:


Erev tov Dobrý večer
Boker tov Dobré ráno
Bevakasha Prosím
Toda Děkuji
Slee´ha Promiňte
Shalom Dobrý den/Nashledanou
Ma nishma? Jak se máte?
Ken Ano
Lo Ne
Caspomat Bankomat
Kesef Peníze
Kama ze ole? Kolik to stojí?
Korim li… Jmenuji se
Ma hasha´a? Kolik je hodin?
Nayim Me´od Těší mě

—————–

Zdravotní péče

Ze zdravotního hlediska nepředstavuje pobyt v Izraeli zvýšené riziko. Obecně platí, že je třeba chránit se před sluncem, pít dostatečné množství tekutin a dbát na důkladné omytí ovoce a zeleniny.

Nevyžaduje se žádné povinné očkování. Budete-li se informovat na jakékoliv lékařské instituci, která provádí očkování do zahraničí, jistě Vám doporučí různá očkování, která platí všeobecně: tetanus, tyfus, žloutenka typu A, B, případně další.

Voda z kohoutků je pitná, pochybnosti můžete mít na palestinských územích a zvláště v Gaze. Pokud jdete do horkých turistických oblastí (Masada, Mrtvé moře, apod.) nebo na trek do pouště, je dobré se předzásobit balenou vodou, protože jinak si budete muset vodu nebo nějaký jiný „soft drink“ poměrně draze koupit v jediném možném obchůdku, na který cestou narazíte. Pokud si kupujete jídlo ve stáncích na ulici, vybírejte si takové, kde je velký obrat a jídlo je čerstvě připravené, ne ohřívané.

Mohou se dostavit žaludeční obtíže, tak jako ve většině exotických zemí, ale je to způsobeno hlavně horkým počasím a jiným druhem stravy, než na který jsme zvyklí (oleje, koření,apod.). Také není dobré, pokud je Vám horko a jste přehřátí pít studené a ledové nápoje, ale dát si raději čaj nebo alespoň nechlazený nápoj.

Lékařská péče je v Izraeli na velmi dobré úrovni, je ale drahá. Česká republika nemá s Izraelem sjednanou žádnou dohodu o poskytování vzájemné bezplatné zdravotní péče, a proto velmi doporučujeme si před cestou do Izraele zařídit cestovní pojištění.

Otevírací doba

Úřady jsou v Izraeli zavřené v pátek a v sobotu, ale jinak má pracovní týden šest dní a začíná nedělí a končí v pátek, obvykle kolem poledne. Hlavním dnem odpočinku je sobota. Tzv. šabat začíná východem hvězd v pátek a končí západem slunce v sobotu. V té době počítejte s omezenou veřejnou dopravou.

Otevírací doba v  obchodech je: neděle-čtvrtek 8h-13h a 14h-19h (někdy déle). V pátek je otevřeno 8h-14h a v sobotu je zavřeno. Restaurace a obchody otevírají opět se západem slunce v sobotu, tedy po konci šabatu. (odkaz na sekci svátky) V kosmopolitních městech jako je Tel Aviv nebo Haifa bývají restaurace otevřeny pořád, v Jeruzalémě se šabat dodržuje. Pro křesťanské komunity zůstává dnem pracovního klidu neděle, muslimské oblasti a komunity mají zavřeno v pátek, což je den klidu pro muslimy.

Pracovní doba: ve většině firem a podniků se pracuje neděle- čtvrtek od osmi do čtyř a v pátek od osmi do jedné nebo je zavřeno. Státní úřady většinou pracují pouze neděle-čtvrtek a obvyklá pracovní doba je od půl osmé do čtyř. Banky: bankomaty ATM fungují 24hodin a jsou rozšířeny po celé zemi. Můžete použít bez problémů jakoukoliv mezinárodní platební kartu a vybrat si tak šekely přímo v zemi. Banky mají většinou otevřeno neděle-pátek od půl deváté do půl jedné a pak odpoledne od čtyř do šesti (většinou v neděli, úterý a ve čtvrtek). Směnárny jsou na každém rohu. Je lepší měnit dolary než eura. (odkaz na sekci měna)

Obecně není vhodné sjednávat si schůzky s Izraelci na páteční odpoledne nebo večer a na sobotu. Během soboty také určitě nejezděte do ortodoxních židovských čtvrtí autem.

Časové pásmo: GTM+3
Telefonní předvolba: +972
Elektřina: napětí 220V, ale je nutno mít plochou zástrčku.

Poslední editace textu: 6.2.2014 11:19
Další informace
REKLAMA


Články odjinud